Späť

Kofeín, ktorý berie energiu: Ako nájsť v rannej káve benefity?

Poďme si povedať, akým spôsobom nám káva dodáva energiu. Kľúčovou zložkou, ktorá nás stimuluje, je kofeín. Ide o alkaloid, ktorý ovplyvňuje centrálny nervový systém a priamo ovplyvňuje energetický okruh v našom tele. Tým nám zlepší kognitívne funkcie a zvýši fyzický výkon, čo nám môže pomôcť aj pri našom chudnutí. Na to aby sme pochopili jeho účinok, si musíme povedať niečo o ďalšej dôležitej látke v našom tele, tým je adenosín.

Keď oklameme naše telo 

Ide o chemickú zlúčeninu, ktorej hladina sa začne zvyšovať ihneď po zobudení a stúpa počas celého dňa a nie je spôsob, ako tento proces zastaviť. Táto látka spôsobuje našu únavu. Zníženie hladiny vieme zabezpečiť kvalitným spánkom a mierne ju vieme znížiť aj krátkodobým stresom. Na to aby naše telo dostalo signál o tom, že je unavené, slúžia adenosínové receptory, ktoré dávaju telu povel o množstve adenosínu v organizme. A tu sa dostávame k podstate. Kofeín prijatý z kávy (alebo z iného zdroja), sa naviaže na adenosínové receptory. Tým zabráni komunikácii medzi našim telom a receptormi. Viete čo sme spravili? Oklamali sme naše telo, že nemáme adenosín, a preto sa cítime plný energie a radosti. 


Čo sa stane, keď kofeín vyprchá? 

Ako už viete, adenosín sa tvorí počas celého dňa. Tým, že sme kofeínom telo oklamali, tak sa dostávame do situácie, že po skončení jeho účinku príde obrovská vlna únavy. Pokojne ho môžeme nazvať „poobedný crash“. Čo s tým? Dáme si ďalšiu kávu? Aj to je čiastočné riešenie, ale môžeme si tým narušiť nočný spánok, tým si narušíme znižovanie hladiny adenosinu v tele, lebo ako už viete, ten sa metabolizuje práve v spánku. Opäť sa tak dostávame na začiatok k problému, prečo by sme si nemali dávať kávu hneď po zobudení. Naše zobúdzanie ma totiž na starosti hormón kortizol. Práve ranný pulz kortizolu pri zobudení, spolu s ďaľšími procesmi, ktoré sa odohrajú keď vstaneme, nám začne vyplavovať posledné zvyšky adenosínu z tela. Tieto procesy odoznejú zhruba za 1,5 až 2 hodiny. 

Únava príde skôr

Teraz je na mieste sa pýtať, čo nám tento proces naruší. Asi už tušíte, že je to práve kofeín. Tým, že si dáme kávičku plnú kofeínu ihneď po prebudení, prerušíme proces metabolizovania posledných zvyškov adenosínu v tele. Čiže aj keď nám kofeín dodá energiu, hladina adenosínu sa nezníži, práve naopak, bude štartovať na oveľa vyššej úrovni. Tým pádom na nás doľahne únava oveľa skôr a vo väčšej intenzite. Takže, vzdáme sa kávy? Dobrá správa je, že nemusíme, ale mali by sme dodržiavať určité pravidlá.

  • Množstvo kofeínu v jednej dávke by sa mal pohybovať v rozmedzí 1-3mg/kg telesnej váhy, aby sme sa vyhli negatívnym účinkom vo forme úzkosti, nevoľnosti, bolestiam žalúdka, vysokého srdcového tepu a krvného tlaku.
  • Vyhnime sa kofeínu zhruba dve hodinky po prebudení, aby ste neprerušili proces metabolizácie posledných zvyškov adenosínu.
  • Kofeín nedávajme nášmu telu ani 10 až 12 hodín pred spánkom, aby sme si nenarušili kvalitu spánku, a tým nezhoršili proces znižovania hladiny adenosínu.
  • Zvýšme množstvo prijatých tekutín, nakoľko kofeín je mierne močopudný. Taktiež môžeme prijať aj menšie množstvo elektrolytov, nakoľko kofeín zvyšuje aj vyplavovanie sodíka.

Takto stručne sme si vysvetlili, ako optimalizovať príjem kávya ďalších nápojov obsahujúcich kofeín pre maximálne výhody a minimálne negatívne účinky. Takže, ak si budete najbližšie vychutnávať šálku kávy, skúste sa držať týchto rád a dajte nám vedieť, ako ste sa cítili.

Váš trener Feri!


Tím Schudni s DaVe

Tím Schudni s DaVe
Redaktor Schudni s DaVe

tvoríme pre Vás obsah z kuchyne Schudni s DaVe

Dávid Takáč | Schudni s DaVe
Mgr. Dávid Takáč
Veronika Takáčová | Schudni s DaVe
Bc. Veronika Takáčová

Schudni s DaVe s. r. o.
Sídlo: Košická 1755/34
903 01 Senec

IČO: 53886445
DIČ: 2121516870
IČ DPH: SK2121516870

Spolupracujeme s
Fitclinic TA3 Nadácia Markíza Človek v ohrození X-bionic sphere