Späť

Jedálniček na chudnutie. Existuje vôbec taký?

Ak nepatríte k ľuďom s perfektným metabolizmom, zrejme ste už skúšali rôzne diéty na chudnutie, aby ste sa zbavili prebytočných kíl. Možno ste skúšali 90 dňovú diétu, zaručený jedálniček na chudnutie brucha alebo ste sa snažili udržať v kalorickom deficite. Teoreticky ovládate diéty od výmyslu sveta, ale prax je výrazne horšia. 

Zrejme ste si veľakrát povedali, že ideálny jedálniček na chudnutie vôbec nie je, veď ste skúsili už naozaj všetko. Problém je, že na chudnutie sa pozeráme ako na určitý krátkodobý jav, to znamená, potrebujem schudnúť 10 kíl a potom skončíte, budete vyzerať očarujúco a vrátite sa k rovnakým stravovacím návykom. To sa vám aj podarí, ale teraz príde to veľké ALE! Priberiete ďalších 15 kíl a celé týranie sa a hladovanie bolo zbytočné. 


Ako naštartovať chudnutie vďaka strave?

Ideálny jedálniček by mal byť v prvom rade chutný, zdravý, vyvážený a dlhodobo udržateľný. To znamená, že by pre vás nemal byť stresujúci a mal by vás dokonale zasýtiť. Chudnutie je totiž matematika a cieľom je vaše telo dostať do kalorického deficitu. Ak však máte zle nastavený kalorický deficit (vyšší výdaj oproti príjmu), tak vôbec nechudnete a ručička na váhe sa zrazu zastaví. Zároveň by mal byť jedálniček nastavený na vaše špecifické potreby a aj ideálnu váhu, ktorú chcete dosiahnuť. 

Aj chudnutie môže byť chutné a z diéty sa tak stane životný štýl. Cieľom jedálničku by nemalo byť schudnúť vysnívaných 10 kíl, ale zmeniť kompletne stravovacie návyky, ktorých sa budete držať aj po skončení „diéty“. 

Jedálniček zadarmo na internete

Zrejme sa teraz pýtate, ako si máte vybrať z kvanta jedálničkov, ktoré na vás vyskakujú na internete a sociálnych sieťach. Niektoré sú bezplatné na sedem dní, iné vám zaručujú výsledky už za dva týždne.

Naše skúsenosti hovoria, že to tak nie je. V Schudni s DaVe máme za sebou 30 000 klientov, ktorí skúsili naozaj všetko. Prešli si rôznymi bezplatnými a “zaručenými” jedálničkami a výsledok bol, že kilá na váhe stúpali alebo sa začali vracať späť. Potom tu máme ďalší extrém: ak jete len čistú ryžu s neochuteným uvareným mäsom celý týždeň, tak schudnete. Aj toto ponúkajú bezplatné jedálničky, ale ako dlho to vydržíte? Čo sa stane s vašim telom po týždni? Garantujeme vám, že z chladničky vám zmizne polovica jedla, lebo vaše telo a aj myseľ týždeň trpeli a budú to chcieť rýchlo kompenzovať. Diéta, ktorá má nízky energetický príjem, alebo obsahuje len pár potravín a kvantum prísnych pravidiel, vám nepomôže. 


Na všetko treba čas

Nepribrali ste za týždeň 20 kíl, niekedy to trvalo celé roky. Nemôžete chcieť od svojho tela, aby teraz všetku nabratú váhu schudlo za mesiac. Zdravé chudnutie trvá určitú dobu, ide pomalšie, ale za to predíde neželanému jojo efektu. Jedálniček, s ktorým chce schudnúť, musí byť vyvážený, obsahovať tuky, bielkoviny, sacharidy, vitamíny a minerály.  

Pri chudnutí by sme nemali zabúdať ani na dodržiavanie pitného režimu, ktorý by mal pozostávať z čistej vody. Vykašlite sa na sladené nápoje a cukrové čaje. Nahradiť ich môže dobrá citronáda alebo ovocná či zeleninová šťava. 

Máte dve možnosti, buď si jedálniček dáte zostaviť profíkmi, alebo sa vrhnete do študovania a vytvoríte si vlastný. V oboch prípadoch platí, že počet jedál, ktoré počas dňa zjete, nemajú s chudnutím vôbec nič spoločné, dôležité je to, čo počas dňa zjete. To znamená, že tvoj jedálniček môže obsahovať počas dňa aj šesť jedál, musíš však poznať približný denný príjem a dodržať kalorický deficit. Nezabúdajte ani na bielkoviny, ktoré by mali byť na úrovni približne 0,8 - 1,5 gramov na kilo vašej váhy. Zároveň si dajte pozor na tuky, pretože tie by ste nemali vynechať. Približne 25 až 30 gramov tuku denne by malo byť vo vašom ideálnom jedálničku. 

Ak ste zástancami profíkov, tak ste na správnej adrese. Kliknite si na náš 30-dňový program a poďte si skúsiť krôčik za krôčikom zmeniť životný štýl na zdravšiu verziu. V dejváckych jedálničkoch máme segedín, sviečkovú, bryndzové halušky či parené buchty. Všetko sme len nahradili zdravšími verziami a po vstupnom teste vám nastavíme porcie presne na tvoju váhu. Len tak môže chudnutie fungovať dlhodobo a čo je základ, nebudete hladovať a odpočítavať minúty do ďalšieho jedla. Tak čo, skúsite to s nami?

A aby ste nám nám dali šancu, pripravili sme si pre vás chutné lievance, ktoré nájdete v našom jedálničku. Tak si poďte s nami navariť! 

https://www.youtube.com/watch?v=-BEHHZ85Nkw

Dávid a Veri

Dávid a Veri
Redaktori Schudni s DaVe

zakladatelia projektu Schudni s DaVe

Dávid Takáč | Schudni s DaVe
Mgr. Dávid Takáč
Veronika Takáčová | Schudni s DaVe
Bc. Veronika Takáčová

Schudni s DaVe s. r. o.
Sídlo: Košická 1755/34
903 01 Senec

IČO: 53886445
DIČ: 2121516870
IČ DPH: SK2121516870

Spolupracujeme s
Fitclinic TA3 Nadácia Markíza Človek v ohrození X-bionic sphere